A kapernaumi százados 1.

2022. július 24.

 

Miután befejezte minden beszédét, amelyet a nép füle hallatára mondott, bement Kapernaumba. Egy századosnak volt egy szolgája, akit nagyon kedvelt, s aki most beteg volt, és haldoklott. Amint hallott Jézusról, elküldte hozzá a zsidók véneit, és kérte őt, hogy jöjjön el, és mentse meg a szolgáját.  Amikor odaértek Jézushoz, sürgetve kérték: Méltó arra, hogy megtedd ezt neki, mert szereti népünket, ő építtette a zsinagógát is nekünk. 6Jézus pedig elindult velük. Amikor már közel járt a házhoz, a százados eléje küldte barátait, és ezt üzente neki: Uram, ne fáradj, mert nem vagyok méltó arra, hogy hajlékomba jöjj. Ezért magamat sem tartottam méltónak arra, hogy elmenjek hozzád, hanem csak szólj, és meggyógyul a szolgám. Mert én is hatalom alá rendelt ember vagyok, és nekem is vannak alárendelt katonáim. Ha szólok az egyiknek: Menj el – akkor az elmegy; és a másiknak: Jöjj ide – akkor az idejön; és ha azt mondom a szolgámnak: Tedd meg ezt – akkor az megteszi. Amikor Jézus ezt meghallotta, elcsodálkozott rajta, és hátrafordulva így szólt az őt követő sokasághoz: Mondom nektek, Izráelben sem találtam ekkora hitet. Amikor a küldöttek visszatértek a házba, a szolgát egészségesen találták. Lukács 7:1-10.

 

Kedves Gyerekek!

Az előző szolgálatokban az üdvösség kérdésével foglalkoztunk olyan személyekkel kapcsolatban, akik az Úr Jézushoz mentek a kérdéseikkel. Kicsoda üdvözülhet? Ami az embernek lehetetlen, az az Istennek lehetséges.

A történetünkben egy olyan személyről olvashattunk, aki egy kéréssel jön az Úr Jézushoz, aki már akkor is sok csodát tett. A csodák, gyógyítások célja az volt, hogy bemutassa Isten hatalmát, és azt, hogy Ő a Messiás, a szabadító.

Hol játszódik a történet? Kapernaumban, amely város a Galileai-tenger partján volt. A Lukács evangéliuma szerint több apostol is innen származott: Péter, András, Jakab, János, és a vámszedőből lett tanítvány, Máté. Az emberek egy jelentős része halászattal foglalkozott, mint, ahogy az innen származó tanítványok is.

Az evangéliumokban többször előkerül a város. Ezt olvashatjuk a Márk evangéliumában: Ezután elmentek Kapernaumba. Szombaton pedig azonnal a zsinagógába ment, és tanított. Álmélkodtak a tanításán, mert úgy tanította őket, mint akinek hatalma van, és nem úgy, mint az írástudók.” Márk 1:21-22. Jézus Krisztus többször hirdethette az ígét a kapernaumi zsinagógában. Azt is tudjuk, hogy nagyon sok csodát tett a városban, amiről a Máté evangéliuma beszél: „Akkor feddeni kezdte azokat a városokat, amelyekben a legtöbb csodája történt, mert nem tértek meg:… Te is, Kapernaum, talán az égig emelkedsz? A pokolig fogsz alászállni! Mert ha Sodomában történtek volna azok a csodák, amelyek nálad történtek, megmaradt volna a mai napig.” Nem szép tükröt mutatott Kapernaumnak az Úr Jézus: a sok csoda ellenére nem tértek meg, nem hittek szív szerint Istenben. Az első kérdés felénk is így hangzik: mit teszünk azzal, amit az ige mond? Hiszünk az Úr Jézusban, elfogadjuk őt személyes megváltónknak? Mit teszünk mi az Úr sok csodájával? Természetesnek vesszük, vagy hitet fakaszt a szívünkben?

Ebben a Kapernaumban játszódik a történetünk, itt keresi fel – ha nem is személyesen – az Úr Jézust a százados. Nagyon tanulságos, hogy milyen személyiséget ismertünk meg a századosban, aki egy centúrió volt, azaz a megszálló római alakulat száz fős katonai csoportját vezette. Nézzük meg a jellemzőit most néhány pontban ennek a személynek:

1. Szeretettel fordult a helyi emberekhez, tisztelte és szerette őket. A kapernaumi százados római katona létére építtetett zsinagógát, hogy istentiszteleti helyük legyen a város lakóinak. Jeremiás könyvében mondja az ige: „Fáradozzatok annak a városnak a jólétén, ahová fogságba vitettelek titeket, és imádkozzatok érte az Úrhoz, mert annak a jólététől függ a ti jólétetek is!” Jeremiás 29:7

Nem tudjuk, hogy ismerte e ezt az ígét, de úgy élt, hogy ez érvényes legyen az életére.

Kedves Gyerekek! Ahol vagytok (iskola, család), oda nem véletelenül kerültetek. Isten azt szeretné, ha mindent megtennétek azért, hogy az a közösség épüljön, jó legyen. Ettől is függ az, hogy ti hogy érzitek magatokat.

2. Nagyon szerette a szolgáját. Azt gondolom, hogy ez akkor sem lehetett gyakori, hogy egy ilyen hatalommal rendelkező személy mindent megtesz a beteg szolgájáért. Pál apostol a szolgáknak, és az uraknak is útmutatással szolgál: „Ti pedig, urak, ugyanígy bánjatok velük (a szolgákkal), hagyjátok a fenyegetést, mivel tudjátok, hogy él a mennyekben az Úr, aki nekik is, nektek is Uratok, és aki nem személyválogató.” Efézus 6:9

Bár nincsenek rátok bízva szolgák, de a nálatok gyengébbet ugyanígy szerethetitek, aki lehet akár a kisebb testvéretek is.

3. Istenfélő volt: ezt mutatja az is, hogy zsinagógát építtetett pogány létére. A másik, hogy Istentől várta a megoldást, hiszem felkereste azt a Jézust, akinek a gyógyításairól már hallott. Tudta, hogy egyedül az Úr Jézus segíthet. Ma is mehetünk bármilyen problémával Jézus Krisztushoz, és ő biztosan meghallgat minket.

4. Alázatos volt, tudta, hogy Jézus Krisztus nagyobb személy nála. Bár voltak katonái, akik feltétlen engedelmességgel tartoztak neki, mégis tudta, hogy itt neki kell engedelmeskednie egy nagyobb hatalomnak. Itt is olvashatjuk Péter apostol levelének mondatát: „egymás iránt pedig valamennyien legyetek alázatosak, mert Isten a gőgösöknek ellenáll, az alázatosaknak pedig kegyelmet ad.” 1. Péter 5:5

Kedves Gyerekek! Hálásak lehetünk az Úrnak, hogy a Bibliában találkozhatunk ilyen példamutató személyekkel. Ebből a történetből láthatjuk, hogy Jézus Krisztushoz bármilyen problémával, kéréssel lehet menni, és az is kiderül, milyen lélekkel tehetjük ezt.

A következő alkalommal tovább fogalkozunk majd a történettel.

Ámen

2022. július 24.

Uherkovich Zoltán